Jak opravit světlomet auta, na co si dát pozor a kolik to stojí?

svetlo

 

Výměna krytů

Při výměně krytů je nutné být velmi opatrný. Dbejte zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke zbytečnému poškození světlometu. Je  nutné udržovat své pracovní místo čisté, aby nedošlo ke zbytečnému znečištění a znehodnocení konečného výsledku. Výměna krytů je produktivní proces, který díky ceně nových krytů přináší vysokou přidanou hodnotu. Práce pokročilého technika trvá v průměru 1 až 3 hodiny na jedno světlo. Konečný čas procesu však závisí na typu světla. Toto je doporučený postup, který zajistí správnou a bezpečnou výměnu krytů s nejlepším možným výsledkem.

 

Vyčištění světlometu- Prvním krokem je očištění světla od nečistot. K očištění světlometu můžete použít vlhčené ubrousky nebo hadr a čistící prostředek. Lepšího výsledku dosáhnete, když světlomet očistíte pod tekoucí vodou. Na čištění používejte čistící prostředek, který nepoškozuje gumu a plasty, a jemný kartáč nebo detailingový štětec. Před čištěním pod tekoucí vodou nezapomeňte utěsnit všechny otvory, kudy by do světlometu mohla vniknout voda. 

svetlo-spon-srouby 

Demontáž vnějších částí světlometu - Odstraňte všechny šrouby a spony, které drží přední kryt fixovaný k zadnímu. Dále odstraňte pokličky, řídicí jednotky a všechny ostatní součásti, které lze jednoduše demontovat. 
 

Odstranění starého krytu 

Výrobci používají k upevnění krytu různé druhy lepidel, k jejichž odstranění je odlišný postup. V zásadě existují tři postupy, jak demontovat kryt, záleží právě na druhu použitého lepidla. 

Odstranění zahříváním - První používaný typ lepidla je na bázi butylu, který změkne ohřátím a kryt je možné odlepit bez poškození. Použít můžete buď horkovzdušnou pistoli, horkovzdušnou troubu určenou k rozlepování světlometů nebo si vytvoříte troubu z horkovzdušné pistole a větší kartonové krabice. K rozlepování nepoužívejte teploty větší než 120°C, aby nedošlo k poškození plastových částí světlometu včetně předního krytu. Jakmile bude butyl dostatečně ohřátý, použijte rozevírací kleště k odlepení krytu.

Tento způsob odstranění krytu je vhodný pro tyto modely:

  • Většinou se jedná o světlomety značky Automotive Lightning 
  • Například vozidla BMW e39, BMW e83, BMW e63/4, BMW e92/3

 

Odstranění pomocí brusky - Další typy lepidel nelze rozlepit ohřátím. Jedná se o lepidla na bázi polyuretanu nebo silikonu. Proto je použita v tomto případě bruska. Kryt je řezán, co nejblíže zadní části světla. Pro práci s bruskou je zapotřebí zvýšené opatrnosti , aby nedošlo k poškození či zranění. Doporučuje se používat vhodné ochranné prostředky, jako jsou rukavice nebo brýle. 

 

 

 

 

Demontáž součástí světlometu

Proces pokračuje demontáží všech vnitřních částí světlometu, jako jsou paraboly, řídicí jednotky nebo vnitřní plasty. Demontujte pouze části světlometu, které jdou odstranit snadno. Nepokoušejte se za každou cenu odstranit všechny části, mohlo by dojít k jejich nevratnému poškození a celkovému znehodnocení světlometu. Součásti které nelze demontovat zakryjte například hadrem z mikrovlákna, aby nedošlo k jejich poškození během odstraňování lepidla. Zvýšenou opatrnost věnujte chromovaným částím. Z pravidla se nejedná o kvalitní chromování a každým dotykem ho lze nenávratně poškodit, ideálně se chromových částí nijak nedotýkejte.


Odstranění starého lepidla

K odstranění zbytků butylového lepidla dodávejte teplo a odstraňujte ho pomocí plochého šroubováku. 

Ostatní typy lepidel se musí vyřezat pomocí lámacího nože a dláta. Zbytky krytu a lepidlo odřízněte po obvodu krytu z obou stran pomocí lámacího nože. Měkká silikonová lepidla jdou odříznout snadno. Tvrdší lepidla je třeba průběžně nahřívat, aby změkla dostatečně pro snadné odříznutí. Jakmile máte odříznuto je třeba lepidlo vyndat pomocí dláta. Můžete si opět pomoci teplem, aby dláto snáze pronikalo lepidlem. Když je zbytek krytu odstraněn, zbylé lepidlo odstraňte pomocí dláta. Je důležité, aby lepidlo bylo ideálně odstraněno bezezbytku, aby nový kryt dosedl na své místo správně. Jedná se o nejsložitější část procesu, tudíž je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození plastových částí zadního krytu. Je třeba nespěchat a být trpělivý. 

 

 

 Vyčištění světlometu

Nejlepší způsob vytištění světlometu je za pomoci kompresoru. Důkladně vyfoukejte nečistoty se světlometu a všech jeho součástí. Součásti můžete opět vyčistit pomocí vlhčených ubrousků nebo čistícího prostředku a utěrky z mikrovlákna. Pozor ovšem na chromované části a xenonovou optiku. Chromované části lze čisti pouze suchou čistou mikrovláknovou utěrkou s velikou opatrností, jinak dojde k nevratnému poškození, ideálně se jich vůbec nedotýkat. Xenonová optika se čistí nejlépe tak, že dýchnete na čočku a suchou čistou utěrkou ji vyčistíte. Po důkladném vyčištění světlometu poskládejte zpět dohromady.Instalace nového krytu

Nejprve je nutné vyzkoušet, zda nový kryt zapadá na své místo stejně jako původní, abyste si ověřili zda máte správný kryt. 


 

Pokud kryt sedí správně, můžete aplikovat lepidlo. K lepení nových krytů používejte vždy jen lepidlo na bázi butylu tzv. butylovou šňůru, aby šel světlomet případně znovu rozlepit. Vyčištěnou drážku naplňte lepidlem zhruba celou, ideálně lehce pod okraj. Dále lehce zatlačte nový kryt do lepidla a světlomet dejte celý ohřát do trouby, krabice nebo ohřívejte opatrně drážku s lepidlem horkovzdušnou pistolí, dokud lepidlo nezměkne. Opět používejte teploty od 120°C do maximálně 150°C, jinak může dojít k poškození světlometu. Jakmile je lepidlo dostatečně ohřátě a měkké, dotlačte kryt na své místo, aby celý dosedl jak má.

 

 

 

 

Fixace nového krytu

Nové přední kryty, které nejsou fixovány k zadnímu krytu pomocí šroubů nebo sponek, zafixujte pomocí plastových svorek. Takový kryt je také nutně fixovat trvale. Ideálním řešením je pomocí sponkovací pistole zafixovat kryty k sobě v místě slepení. Je důležité, aby sponka procházela skrz oba kryt a skrz lepidlo. Po vychladnutí světlometu odstraňte plastové svorky.

 

 

 

 

 

Dokončení 

Nakonec nainstaluje řídicí jednotky a všechny odstraněné části a máte hotovo. Doba celého procesu závisí na zkušenostech techniků a typu světlometu. Respektováním všech doporučení je velmi vysoká šance na správný výsledek.Nabízíme výměnu krytů i u nás v Praze.  +420608411090

Cena práce na jednom světle 4000,-Kč
V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat.

Hodně štěstí!


Instagram a Facebook @mjakes.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.